Leinster Senior Football League

Your Clubs, Your League

sponsored by



Website notice

Please bear with us while we complete the transition to the new server over the next few days.

Results w/e 21st October

Results w/e 21st October

Copyright © The Leinster Senior League/The Herald 2018

FAI Intermediate Cup 2nd Rd Sunday 21st October: Verona FC 3 St John Bosco 0; Greenhills/Greenpark 1 Glebe North 6; Tolka Rovers 2 Inchicore Athletic 1; Leicester Celtic 0 Wayside Celtic 1; Dunboyne AFC 1 Templeogue United 0; Dublin University 0 Willow Park 1; St Francis 2 Home Farm 3; Lucan United 3 Bangor Celtic 0;

Kilbarrack United 1 Dublin Bus 2; Leixlip United 1 Malahide United 4; CIE Ranch 0 Pegasus St James Ath 1; Maynooth University Town 3 Portmarnock AFC 1 AET; Crumlin United 2 Bluebell United 0; Cherry Orchard 2 Mullingar Athletic 0; Collinstown 1 Drumcondra Stella Maris 0; Firhouse Clover 0 St Mochtas 4; Liffey Wanderers 4 Tullamore Town 2 AET; Killester Donnycarney 2 Skerries Town 2 Killester Donnycarney win on Pens; UCD 1 Newtown Rangers 1 AET Newtown Rangers win 4-5 on Penos; Ballymun United 4 Greystones United 1;

FAI Junior Cup 3rd Rd Saturday 20th October: Tolka Rovers 5 TEK FC 1; Malahide Utd 0 Glebe North FC 2; Wayside Celtic 0 Valley Park Utd 0 – Wayside win 5-4 on Pens; Crumlin Utd 3 St. Mochtas FC 2 AET; Drumcondra  Stella Maris FC 2 Rosemount FC 5; Booth Road Celtic 5 Seaford Rock Utd 1; Dunboyne FC 2 Oldbury FC 1; Newlands Castlepark 3 AGP FC 3 – AGP win on Pens; Drumcondra FC 2 Ballymun Utd 5;   Broadford Rovers 0 Oliver Bond FC 4; Harding IF 0 Liffey Wanderers FC 3; MP FC 4 Raheny Utd 2; Swords Celtic 3 AIB FC 0;

Fai Junior Cup 3rd Rd Sunday 21st October: Park Celtic 2 Enniskerry YC 1; Valeview Shankill FC 1 Rivervalley Rangers 1 - River Valley won 4 2 on pens; Sheriff YC 6 Ayrfield Utd 0;

 



Friday October 19th,

Senior 1A Sunday: Portlaoise FC 3 Beggsboro AFC 2;

Major Sunday Ratoath Harps 2 Doddervale United 1;

Major 1 Sunday: Garda 4 Finglas United 3;

Major 1B Saturday:  St. Vincent's Hospital FC 2 Kilnamanagh AFC 4;

Premier Saturday: Wicklow Rovers OFF Ayrfield United;

Premier Sunday:  Balbriggan Fc 5 Sallynoggin/Pearse 0;




Saturday October 20th,

Charles and Paddy Lee U19s: St James Gate 2 Ratoath Harps 3;

Major 1 Sunday: Yellowstone United 0 Blackrock College 2;

Major Saturday: Dublin Bus FC OFF Bluebell United; Cherry Orchard FC 5 UCD AFC 2;

Major 1 Saturday: Pegasus/St. James' Athletic 2 Sacred Heart / Killinarden FC 2; Firhouse Clover FC 0 Maynooth University Town FC 3; Templeogue United 4 Newtown Rangers AFC 1;

Major 1A Saturday: Collinstown FC 3 UCD AFC 1; Columbas Rovers 1 Portmarnock AFC 6; Dublin University OFF Leicester Celtic FC; Greystones Utd AFC 1 Glenville FC 2; Home Farm v Killester Donnycarney FC;


Major 1B Saturday: St Kevins Boys 3 CIE Ranch 1; Dundrum FC 2 Lucan United 1; Inchicore Athletic 1 Verona 2;

Major 1C Saturday: Kilbarrack United 5 Arklow Town 1; Lexlip United FC 2 Dunboyne AFC 0; Ringsend Rovers 2 St. Francis FC 6; Finglas United 8 St. James Gate 1; Skerries Town 3 Ballybrack 4;

Major 1D Saturday: Clondalkin Celtic 2 Cherryfield United 1; Trinity Donaghmede 1 Terenure College AFC 4; CYM Beechwood 4 Celbridge Town 2; MT. Merrion FC 6 FC Transylvania 0;

Premier Saturday: Portlaoise AFC 1 Kill Celtic 1; Ardmore Rovers 1 Ballymun United Football Club 3; Glasnevin FC v Greenhills/Greenpark;

Premier 1 Saturday: Balbriggan FC 0 Blackrock College AFC 1; Pegasus / St. James' Athletic 2 Castleknock Celtic 1; River Valley Rangers AFC 2 Parkvale FC 2; Lorcan Celtic 1 Seaford Rock United 2;


Division 3 Saturday: Hyde Park 2 Malahide United 1;

Division 3A Saturday: Clondalkin Celtic 10 DCU FC 3; Spartak Dynamo 2 Rosemount Mulvey 3;

Sunday October 21st,

Senior 1 Sunday: TEK 3 Edenderry Town 3;


Senior 1B Sunday: Mid Sutton Sportslink 3 Mt Merrion FC 2; Broadford Rovers 2 Hartstown/Huntstown 2;


Charles and Paddy Lee U19s: Lucan United OFF Collinstown; Cherry Orchard OFF Crumlin United;  Enniskerry YC 2 Hardwicke 1; Leicester Celtic 2 Home Farm 1;

Premier Sunday: Bray Fc 0 East Wall Rovers 1; Knocklyon Utd FC OFF Marks Celtic; Transport Fc 6 Boyne Rovers 0; Dublin Airport Fc 2 Ashbourne Utd 1;

Premier 1 Sunday : Swords Celtic 9, Tymon Bawn AFC 0; Castleknock Celtic 3, Larkview Boys 2; Colepark United 6, Booth Road Celtic FC 1; Edenderry Town 4, St. Michaels FC 0;

Copyright © The Leinster Senior League/The Herald 2018


Saturday October 20th

O Neills LFA Junior Shield First Round

Mourne Celtic v Kilbarrack United                                        OFF

Broadford Rovers v Aungier Celtic                                       1 – 6

Knockmitten United v Dynamo Ridgewood                         3 – 1

Corduff FC v Cloghertown United                                        OFF

Bohs SC v Frankfort FC                                                         2 – 0

O Neills LFA Junior Shield Second Round

Mount Merrion Youths v Rivermount FC                              0 – 0 (1 – 4 P)

Castle Celtic v Swords Celtic                                                 3 – 0

Iveagh Celtic v Carriglea FC                                                  4 – 2

Ashbourne United v Walkinstown United                             0 – 1

Mid Sutton Sportslink (LSL) v Leixlip United                      9 – 0

Sallynoggin Pearse FC v Rush Athletic                                  1 – 0

Sunday October 21st

O Neills LFA Junior Shield Second Round

Knockmitten United v Vale Wanderers                                 4 – 5 aet

Wayside Celtic v Shankill AFC                                              1 – 0

Bohs SC v Kildare Town                                                        OFF

Copyright © The Leinster Senior League/The Herald 2018



« back to News


You are here: Home » News » Results w/e 21st October