Leinster Senior Football League

Your Clubs, Your League

sponsored by



Fixtures Thurs 18th to Weds 24th April

O'Neills LFA Junior Cup Quarter Final: Booth Road Celtic v St Kevins Boys, SDFL Ballyowen, Friday 19th, 8.15pm, Dave Fitzsimons Paul Mooney Eric Silva; Wayside United v Crumlin United, Jackson Park, Tuesday 23rd, 8.00pm, Eddie Reilly Declan Troy David Ward;

Copyright © The Leinster Senior League/StrikerOnline 2019

Thursday, 18th April

Major Sunday: CYM Beechwood v Larkview Boys, VEC Terenure, 6:30pm, Mark McConnell;

Major 1 Sunday: Ballyfermot United v Yellowstone Celtic FC, Cold Cut, 6:30pm, Brendan Clarke; River Valley Rangers AFC v Rush Athletic, Sportslink, 7:00pm, Besim Bajrami;

Premier Sunday: Dublin Airport FC v Valeview Shankill, ALSAA Complex, 6:30pm, Craig Donoghue; Sallynoggin/Pearse v Transport FC, Pearse Park Sallynoggin, 6:30pm, Padraig Marsh;

Major Saturday: Colepark United v Cherry Orchard, Markevich Park, 6:30pm, Anto Carey; Swords Celtic FC v Malahide United, Balheary Reservoir, 6:30pm, Colin Duffy; Bluebell United v St Pats Cy, Red Cow, 6.30pm, Warren Beasley;

Major 1C Saturday: St. Francis FC v Dunboyne AFC, John Hyland Park, 7:45pm, Mick Cullen; Leixlip United FC v Ringsend Rovers, Collinstown Park, 7:45pm, Derek Rooney Karl O Shea Andrew Cleary;

Major 1D Saturday: Newlands / Castle Park v Rosemount Mulvey, Corcagh Park No 2, 6:30pm, Paul Mooney; Terenure College AFC v Cherryfield United, Bushy Park, 6:30pm, Sean Boyd; Fairview CY v Celbridge Town, MIE Marino Griffith Avenue, 6:30pm, Eric Silva;

Premier 1 Saturday: East Wall Rovers v Parkvale FC, Alfie Byrne Pitch 1, 6:30pm, Shane Bradshaw; Lorcan Celtic v Balbriggan FC, Lorcan Green, 6:30pm, Frank Fitzpatrick;

Friday, 19th April

Senior Sunday: Cherry Orchard v Liffey Wanderers, Elmdale Cresent Ballyfermot, 8:00pm, Derek Rooney Robert Redmond Mark Patchell; St. Patrick's CYFC v Swords Celtic FC, Ringsend Astro Park Irishtown Dublin 4, 8:00pm, Eddie Reilly Owen Murphy Les Adamczak;

Senior 1 Sunday: Edenderry Town v Greystones United AFC, Paddy Maloney Park, 7:45pm, Declan Reale Sean O Connor John Doyle;

Senior 1B Sunday: Kilbarrack United v Greenhills/Greenpark FC, Greendale Road, 7:45pm, Lee Duffy Ciaran Redmond Thomas Traynor; Mullingar Athletic v Mt Merrion FC, Gainstown, 8.00pm, Stuart Marry Pat Donnolly Damien Tolan;

Charles and Paddy Lee U19 League: Ratoath Harps FC v Collinstown FC, Ratoath Park Ratoath Co.Meath, 8:00pm, Mark McConnell;

Major Sunday: Ardmore Rovers v Ayrfield United, Ballywaltrim Recreation Park Bray, 8:00pm, Colin Duffy; St Kevins Boys v Clondalkin Celtic, St Aidans CBS, Collins Ave, 8:00pm, OFF Barry Fitzpatrick; Corduff FC v Ratoath Harps FC, IT Blanchardstown, 8:00pm, Ciaran Conroy;

Major 1 Sunday: MP FC v Garda FC, Grangegorman DIT, 7:30pm, Tony Redmond;

Premier Sunday: Cabinteely FC v Park Celtic, Kilbogget Park, 7:30pm, Karl Corcoran; East Wall Rovers v Blessington FC, Dublin Port Stadium, Richmond Road, 8:15pm, Niall Murray;

Division 3 Sunday: Cabinteely FC v Wayside Celtic, Jackson Park, 7:30pm, Peter Kenealy;

Saturday, 20th April

Senior 1B Sunday: Willow Park FC v Hartstown Huntstown FC, DPD Park, Athlone, 7:00pm, Padraig Marsh Paul Reid Jimmy Keating;

Noel Ryan Cup: Quarter Finals: Tek United v St. Mochtas FC, Stradbrook Blackrock, 2:30pm, David Ward; Colepark United v Rosemount Mulvey, Markeviecz Park, 2:30pm, Declan Troy;

Major Saturday: UCD AFC v Dublin Bus, UCD Belfield Dublin 4, 2:30pm, Michael Dolan; Ballymun United v Crumlin United FC, Ballymun United Soccer Complex, 2:30pm, Kevin Baneham;

Major 1A Saturday: UCD AFC v Portmarnock AFC, Belfield, , 12:00pm, Brian Whelan; Tolka Rovers v Collinstown FC, Frank Cooke Park Griffith Avenue, 1:00pm, Brendan Clarke; Drumcondra/Stella Maris v Dublin University FC, Inspire Health Fitness, Cabra, 2:30pm, Claudiu Cimpoesu; Columbas Rovers v Greystones United AFC, ALSAA Complex, 2:30pm, Kevin Byrne; Killester Donnycarney FC v Glenville FC, Haddon Park Killester, 2:30pm, Lee Duffy;

Major 1B Saturday: CIE Ranch FC v Verona FC, CIE Works Inchicore, 2:30pm, Philip Russell; Beggsboro AFC v Dunboyne AFC, Kilkieran Road Cabra, 12.00pm, Besim Bajrami; Kilnamanagh AFC v Inchicore Athletic, Ned Kelly Park, 2.30pm, Eric Silva;

Major 1C Saturday: Ballybrack FC v Skerries Town, Stradbrook Blackrock, 12:00pm, Eddie Reilly;

Major 1D Saturday: Cherryfield United v Fairview CY, Beechfield Road, 2:30pm, John Doyle; MP FC v CYM Beechwood, Grangegorman DIT, 2:30pm, John McCarthy;

Wally Wynne Cup Semi Finals: Ayrfield United v Ballymun United, Foxhill Drive, 2.30pm, OFF Stuart Marry Craig Foley Ciaran Conroy; Kill Celtic v Ardmore Rovers, Straffan Road, 12.00pm, Anthony Carey John Doyle Shane Bradshaw;

Premier 1 Saturday: Tymon Bawn AFC v Balbriggan FC, Bradys Field Old Bawn Rd, 1:00pm, Peter Kenealy; Blackrock College AFC v Parkvale FC, Rockfield Park, 2:30pm, Craig Donoghue;

Vere Deane Cup: Semi Finals: Knockmitten United FC v Ashbourne United, Monksfield Lawn, 2:30pm, Warren Beasley Karl O Shea Andrew Cleary; Sallynoggin/Pearse v Rush Athletic, Pearse Park Sallynoggin, 2:30pm, Mick Hughes Richie Glynn Pat Kavanagh;

Division 3 Saturday: Hyde Park v Cloghertown United FC, Balbriggan Town Park, 2:30pm, Damien Tolan; Marks Celtic FC v Ratoath Harps FC, Butler Park Tallaght, 2:30pm, Noel Kelly; Leixlip United FC v Iveagh Celtic, Collinstown Park, 2:30pm, Dylan Armstrong;

Division 3A Saturday: Kilbarrack United v Broadford Rovers, Greendale Road, 12:00pm, Denis Kavanagh; Mid Sutton Sportslink FC v St. Mochtas FC, Sportslink Santry, 1:00pm, Joe Boylan; Mt. Merrion Youths FC v Clondalkin Celtic, Rosemount Pk, Dundrum, 2:30pm, Paul Maxwell; Walkinstown United FC v Rosemount Mulvey, Walkinstown Park, 2:30pm, Dave Pender;

Sunday, 21th April

Herald Metropolitan Cup: Quarter Final: Tek United v Crumlin United FC, Stradbrook Blackrock, 11:00am, Owen Murphy Robert Redmond Brian Whelan;

Senior Sunday: Killester Donnycarney FC v Newbridge Town FC, Haddon Park Killester, 11:00am, Les Adamczak Brian Tracey Anthony Kearney; Bluebell United v Bangor Celtic FC, Red Cow, Naas Road, 12:00pm, Adam Conroy Paddy McNeill Mick Cullen;

Lummy O'Reilly Cup: Quarter Final: Broadford Rovers v Dublin University FC, Broadford Park, 2.30pm, Richie Glynn;

Senior 1A Sunday: Skerries Town v Verona FC, Park Lane Skerries, 11:00am, Pat Donnelly Tony Redmond Andrew Cleary; Kilnamanagh AFC v Beggsboro AFC, Ned Kelly Park, 11:00am, Mick Hughes;

Senior 1B Sunday: Leicester Celtic FC v St. James Gate, Loreto Park, 1:00pm, Dave Fitzsimons;

Charles and Paddy Lee U19 League: Home Farm FC v Lucan United FC, Whitehall VEC, 11:00am, OFF Joe Boylan; Leicester Celtic FC v Hardwicke FC, Loreto Park, 11:00am, Michael Dolan; Cherry Orchard v Enniskerry YC, Elmdale Cresent Ballyfermot, 12:00pm, OFF James Keating;

Major Sunday: Doddervale Utd FC v Drogheda Town, Dartry Park, 11:00am, Declan Reale;

Major 1 Sunday: FC Transylvania v River Valley Rangers AFC, ALSAA Complex, 11:00am, Paul Reid;

Premier 1 Sunday: Aylesbury FC v Edenderry Town, Aylesbury Road Pitch 89/90, 11:00am, Thomas Traynor; Swords Celtic FC v Ballyoulster United FC, Balheary Reservoir, 11:00am, Vincent Regan;

Division 3 Sunday: Ayrfield United v Edenderry Town, Ayrfleld Community Centre, 11:00am, Paul Maxwell; Liffey Athletic v Shankill FC, St Catherines Confey Park, 11:00am, Jamie Keating ; River Valley Rangers AFC v Tymon Bawn AFC, River Valley Park, 11:00am, Frank Fitzpatrick; Rush Athletic v Bohemians Supporters Club, St Catherines Park No 9, 2:30pm, Dave Pender ; Woodfarm Football Club v Knockmitten United FC, Leixlip Amenities Centre Leixlip Co Kildare, 3:00pm, Daragh Donovan;

Tuesday, 23rd April

Major Sunday: Corduff FC v St Kevins Boys, Corduff PK , 6:45pm, Derek Rooney; Castleknock Celtic v Ratoath Harps FC, Hartstown Park (All Weather), 7:45pm, Stuart Marry; Larkview Boys v Drogheda Town, Whelan Park, Astro, 8:00pm, Claudiu Cimpoesu; Ardmore Rovers v CYM Beechwood, Ballywaltrim Recreation Park Bray, 8:00pm, Aaron Pisarnik ;

Major 1 Sunday: Finglas United v FC Transylvania, Larney Park, 6:45pm, Karl O Shea; Blackrock College AFC v Yellowstone Celtic FC, Rockfield Park, 6:45pm, Leo Linnie; Garda FC v Ballyfermot United, Copper Face Jacks Park Westmanstown, 8:00pm, Kevin Byrne;

Premier Sunday: Sallynoggin/Pearse v Park Celtic, Pearse Park Sallynoggin, 6:45pm, Daragh Donovan; Transport FC v Cabinteely FC, Rutland Avenue, 6:45pm, Sean Boyd; Blessington FC v Dublin Airport FC, Cross Chapel, 6:45pm, Pat Kavanagh;

Major Saturday: Malahide United v Ballymun United, Gannon Park, 6:45pm, Warren Beasley; Tek United v St. Patrick's CYFC, Stradbrook Blackrock, 6:45pm, Leszek Adamczak;

Major 1 Saturday: Booth Road Celtic v Liffey Wanderers, SDFL Astro, 6:45pm, Pat Donnelly;

Major 1A Saturday: UCD AFC v St. Mochtas FC, Belfield, , 6:45pm, Craig Foley; Drumcondra/Stella Maris v Leicester Celtic FC, Inspire Health Fitness, Cabra, 6:45pm, Ciaran Redmond; Tolka Rovers v Dublin University FC, Frank Cooke Park Griffith Avenue, 6:45pm, Mick Hughes ; Portmarnock AFC v Killester Donnycarney FC, Paddys Hill Portmarnock Dublin, 6:45pm, Richard Glynn; Collinstown FC v Home Farm FC, Collinstown Park, 6:45pm, David Fitzsimons;

Major 1C Saturday: Hartstown Huntstown FC v Skerries Town, Hartstown Park (All Weather), 6:45pm, Besim Bajrami;

 Major 1D Saturday: Rosemount Mulvey v Mt. Merrion FC, Rosemount Pk, Dundrum, 6:45pm, James Keating; Celbridge Town v Cherryfield United, St. Patrick's Park, 6:45pm, Padraig Marsh;

Premier 1 Saturday: Balbriggan FC v Lorcan Celtic, Bremore All Weather, 6:45pm, John McCarthy;

Wednesday, 24th April

Herald Metropolitan Cup: Quarter Finals: St. Mochtas FC v Bluebell United, Porterstown Road, 7:45pm, John McCarthy Ciaran Redmond Adam Conroy; Maynooth University Town FC v Leixlip United FC, NUI Maynooth Astro, 8:00pm, Tony Redmond Peter Mahoney Sean O Connor; Collinstown FC v Killester Donnycarney FC, SDFL Astro, 8:15pm, Robert Redmond Owen Murphy Paul Mooney;

Senior Sunday: Crumlin United FC v Liffey Wanderers, Pearse Park Astro Crumlin, 6:45pm, Declan Troy Anthony Carey Anthony Kearney; Malahide United v Ballymun United, Gannon Park, 7:45pm, Craig Foley Colin Duffy Joe Boylan;

Senior 1A Sunday: Verona FC v Lucan United FC, Coolmine Dublin 15, 6:45pm, Paddy Mc Neill;

Senior 1B Sunday: Pegasus/St. James Ath v Mid Sutton Sportslink FC, St Benildus College, 6:45pm, Philip Russell; St. John Bosco v Leicester Celtic FC, Brickfields Astro Park, 8:00pm, Mark Patchell Claudiu Cimpoesu Thomas Traynor;

Copyright © The Leinster Senior League/StrikerOnline 2019

 

read more... »

Urgent New rules effective from 12/02/2019

Below is a snapshot of new rules effective from 12/02/2019 (All rules should be read in conjunction with the full FAI rule book which will be published under our documents section)

Main changes effecting Players, Managers and Club officials are highlighted

New procedures for registrations for next season are at the end

read more... »


You are here: Home » News