Leinster Senior Football League

Your Clubs, Your League

sponsored by



Website notice

Please bear with us while we complete the transition to the new server over the next few days.

Fixtures Weekending 20th Jan 2019

FAI Intermediate Cup 4th Rd, Sunday 20th January: Killester Donnycarney v St Mochtas, Haddon Park, 11.00am, Eddie Reilly Andrew Murphy Lee Duffy; Crumlin United v Letterkenny Rovers, Armagh Road, 2.00pm, Declan Troy Robert Redmond Anthony Carey; Glebe North v Middleton, Market Green, 3.00pm, John McCarthy Derek Rooney Damien Tolan; Newtown Rangers v UCC, Farrell Park, 2.00pm, Owen Murphy Richie Glynn Claudiu Cimpoesu; Collinstown  FC v Lucan United, SDFL Astro, Friday 18th, 8.15pm, Robert Redmond Paddy McNeill Chris Murphy; Home Farm v Rockmount, Whitehall, 2.00pm, Dave Fitzsimons Eddie Reilly John Thornton; Malahide United v Maynooth University Town, Gannon Park, Friday 18th, 7.45pm, Barry Fitzpatrick John McCarthy David Ward; Avondale United v Cobh Wanderers;

FAI Junior Cup 6th Rd Saturday 19th January: Rosemount Mulvey v Crumlin United, VTBA,  Peter Mahoney Eamonn Connolly Paul Mooney;

LFA Senior Cup: Crumlin United v Malahide United, Pearse Park, Thurs 24th, 8.00pm, Ciaran Redmond Paul Mooney Mark Patchell;

O Neills LFA Junior Cup 3rd Rd Sunday 20th January: Ayrfield United v Evergreen FC, Ayrfield CC, 2.00pm, Paul Mooney Anthony Kearney Brendan Clarke; Yellowstone Celtic v Trinity Donaghmede, Brickfield Park, 6.00pm, Saturday 19th,Colin Duffy;

O Neills LFA Junior Cup 3rd Rd Saturday 19th January: Balbriggan FC v Glasnaoin FC, Bremore A/W, 3.00pm, Ciaran Conroy; 4th Rd: Cherry Orchard FC v Booth Road Celtic, Elmdale, 2.00pm, Chris Murphy; Ballymun United v Harding IF FC, Ballymun Soccer Complex, 2.00pm, Pat Donnolly;

 

Copyright © The Leinster Senior League/StrikerOnline 2019

Thursday, 17th January

Senior 1A Sunday: Dublin University FC v Kilnamanagh AFC, Iveagh Grounds, 8:00pm, Tony Redmond Dave Fitzsimons Besim Bajrami;

Senior 1B Sunday: St. Francis FC v Hartstown Huntstown FC, John Hyland Park, 7:45pm, Richard Glynn Brendan Clarke Eric Silva;

Noel Ryan Cup Rd 3: Wayside Celtic v Ballybrack FC, Jackson Pk, 8.00pm, Tuesday 15th, Jimmy Keating;

Friday, 18th January

Senior Sunday: Bangor Celtic FC v Newbridge Town FC, Iveagh Grounds, 7:45pm, Derek Rooney Eddie Reilly John Doyle; Cherry Orchard v Swords Celtic, Elmdale, 8.00pm, Anthony Carey Paul Reid Claudiu Cimpoesu

Senior 1 Sunday: Edenderry Town v Leixlip United FC, Paddy Maloney Park, 7:45pm, Weds 16th, Mark Patchell Claudiu Cimpoesu Warren Beasley; Tullamore Town v UCD AFC, Leah Victoria Park, 8:00pm, Warren Beasley Jimmy Keating Karl O Shea; Drumcondra FC v Dublin Bus, Cold Cut, 8:15pm, Andrew Murphy Pat Donnelly Craig Foley;

Senior 1A Sunday: Inchicore Athletic FC v Beggsboro AFC, Bernard Curtis Park, 7:30pm, Anthony Kearney Declan Troy Sean Boyd; Templeogue United FC v Arklow Town FC, Pearse Park Astro Crumlin, 8:00pm, Sean O Connor Declan Reale Thomas Traynor;

Senior 1B Sunday: Kilbarrack United v Mt. Merrion FC, Greendale Road, 7:30pm, John Thornton Paul Mooney Ronan Daly; St. John Bosco v Pegasus/St. James Ath, Brickfields Astro Park, 8:00pm, Michael Cullen Ciaran Redmond Dylan Armstrong; Mullingar Athletic v Leicester Celtic FC, Gainstown Mullingar, 8:00pm, Mick Hughes Owen Murphy Peter Mahoney;

Charles and Paddy Lee U19 League: Ratoath Harps FC v Crumlin United FC, Ratoath Park Ratoath Co.Meath, 8:00pm, Joe Boylan;

Major Sunday: Castleknock Celtic v Larkview Boys, Hartstown Park (All Weather), 7:45pm, Lee Duffy; Corduff FC v Clondalkin Celtic, IT Blanchardstown, 7:45pm, Niall Murray; Trinity Donaghmede v Ratoath Harps FC, Fr Collins Park, 8:00pm, Kevin Byrne; Ardmore Rovers v Doddervale Utd FC, Ballywaltrim Recreation Park Bray, 8:00pm, Robert Kearns;

Premier Sunday: Cabinteely FC v East Wall Rovers, Kilbogget Park, 7:30pm, Shane Bradshaw; Ashbourne United v Blessington FC, Archerstown Ashbourne All Weather, 7:45pm, Mark McConnell;

Division 3 Sunday: Wayside Celtic v Liffey Athletic, Jackson Park, 7:30pm, Peter Kenealy;

Saturday, 19th January

Premier 1 Sunday: St. Michael's FC v Aylesbury FC, Brickfields Astro Park, 6:00pm, RTBA;

Major Saturday: St. Patrick's CYFC v Colepark United, Ringsend Astro Park Irishtown Dublin 4, 1:00pm, Brendan Clarke; Malahide United v Tek United, Gannon Park, 2:00pm, David Ward; Bangor Celtic FC v Dublin Bus, Whitehall Road Rathfarnham, 2:00pm, Brian Whelan; Swords Celtic FC v Bluebell United, Balheary Reservoir, 2:00pm, Robert Redmond; 

Major 1 Saturday: Wayside Celtic v St John Bosco, Jackson Park, 2:00pm, Robert Kearns; Liffey Wanderers v Newtown Rangers, Ringsend Astro, 7:00pm, Claudiu Cimpoesu; Broadford Rovers v Glebe North, Broadford Park, 2:00pm, Michael Dolan; Maynooth University Town FC v Pegasus/St. James Ath, NUI Maynooth Astro, 2:30pm, John Doyle;

Major 1A Saturday: Tolka Rovers v Leicester Celtic FC, Frank Cooke Park Griffith Avenue, 1:00pm, Warren Beasley; Portmarnock AFC v Greystones United AFC, Paddys Hill Portmarnock Dublin, 2:00pm, Lee Duffy; Dublin University FC v Home Farm FC, Santry Avenue / College Park, 2:00pm, Besim Bajrami; St. Mochtas FC v UCD AFC, Porterstown Road, 2:00pm, Kevin Baneham; Columbas Rovers v Glenville FC, ALSAA Complex, 2:00pm, Ronan Daly;

Major 1B Saturday: Seafordrock United v Dundrum FC, Rockfield Park, 12:00pm, Aaron Pisarnik ; Verona FC v Beggsboro AFC, Coolmine Dublin 15, 2:00pm, Kevin Byrne; Lucan United FC v CIE Ranch FC , Airlie Heights, 2:00pm, Owen Murphy; St Kevins Boys v Kilnamanagh AFC, St Aidans CBS, Collins Ave,, 2:00pm, Derek Rooney; Inchicore Athletic FC v Dunboyne AFC, Bernard Curtis Park, 2:30pm, David Fitzsimons; Killester Donnycarney FC v Drumcondra FC, Haddon Park, 2.00pm, Richie Glynn;

Major 1C Saturday: Kilbarrack United v Ballybrack FC, Greendale Road, 2:30pm, Ciaran Redmond; Hartstown Huntstown FC v Arklow Town FC, Hartstown Park (All Weather), 4:00pm, Mick Hughes;

Major 1D Saturday: CYM Beechwood v MP FC, Terenure Sports Club, 2:00pm, Eric Silva; FC Transylvania v Terenure College AFC, ALSAA Complex, 2:00pm, Philip Russell; Mt. Merrion FC v Fairview CY, College Road Rathfarnham, 2:30pm, Declan Troy;

Premier Saturday: Kill Celtic FC v Esker Celtic FC, Straffan Road Kill, 12:00pm, Paddy Mc Neill; Portlaoise AFC v A.I.B. FC, Rossleighan Park, 2:00pm, Jimmy Keating; Ballymun United v Ayrfield United, Ballymun United Soccer Complex, 2:00pm, Craig Dodoghue; Wicklow Rovers v Ardmore Rovers, Station Road Wicklow, 2:00pm, Padraig Marsh;

Premier 1 Saturday: Lorcan Celtic v Blackrock College AFC, Lorcan Green, 2:00pm, Dylan Armstrong;

Division 3 Saturday: Cloghertown United FC v Iveagh Celtic, Paddy McGuiness Park, 2:00pm, John McCarthy; Rush Athletic v Knockmitten United FC, St. Catherines Park, 2:00pm, Pat Kavanagh; Malahide United v Marks Celtic FC, Malahide Castle, 2:00pm, Joe Boylan; Hyde Park v Ratoath Harps FC, Balbriggan Town Park, 2:00pm, Frank Fitzpatrick; Swords Celtic FC v Corduff FC , Balheary Reservoir, 2:00pm, Damien Tolan;

Division 3A Saturday: Kilbarrack United v Bohemians Supporters Club, Greendale Road, 12:00pm, Brendan O Connor; DCU Soccer Club v St. Mochtas FC, DCU Sports Ground, 12:00pm, Shane Bradshaw; Mid Sutton Sportslink FC v Ashbourne United, Sportslink, 1:00pm, Dave Pender ; Spartak Dynamo FC v Clondalkin Celtic, Marley Park, 2:00pm, Daragh Donovan; Rosemount Mulvey v Enniskerry YC, Rosemount Pk, Dundrum, 2:00pm, Noel Kelly; Broadford Rovers v Mt. Merrion Youths FC, Marley Park, 2:00pm, Denis Kavanagh;

Sunday, 20th January

Senior Sunday: Ballymun United v St. Patrick's CYFC, Ballymun United Soccer Complex, 11:00am, Chris Murphy Mick Hughes Joe Boylan; Bluebell United v Firhouse Clover, Red Cow, Naas Road, 12:00pm, Paddy Mc Neill Mick Cullen Mark Patchell;

Senior 1 Sunday: Glenville FC v Greystones United AFC, Palmerstown School, 11:00am, Les Adamczak Kevin Byrne Eric Silva; Wayside Celtic v Tek United, Jackson Park, 2:00pm, Colin Duffy Robbie Kearns Craig Foley;

Senior 1A Sunday: Skerries Town v CIE Ranch FC, Park Lane Skerries, 11:00am, Pat Donnelly; Dunboyne AFC v Verona FC, Summerhill Road Dunboyne, 11:00am, Philip Russell;

Senior Division 1B Sunday: Mid Sutton Sportslink FC v Greenhills/Greenpark FC, Sportslink Santry, 11:00am, Eamonn Connolly; Broadford Rovers v Willow Park FC, Broadford Park, 2:00pm, Brian Whelan;

Charles and Paddy Lee U19 League: Collinstown FC v St. James Gate, Collinstown Park Clondalkin, 11:00am, Andrew Cleary; Lucan United FC v Hardwicke FC, Airlie Heights, 11:00am, Brendan O Connor; Leicester Celtic FC v Cherry Orchard, Loreto Park, 11:00am, Craig Donoghue; Enniskerry YC v Home Farm FC, Berryfield Park Co.Dublin, 11:00am, Jamie Keating ;

Major Sunday: CYM Beechwood v St Kevins Boys, Terenure Sports Club, 11:00am, Declan Reale; Ayrfield United v Drogheda Town, Ayrfleld Community Centre, 11:00am, Ciaran Conroy;

Major 1 Sunday: River Valley Rangers AFC v Garda FC, River Valley Park, 11:00am, James Keating; FC Transylvania v Enniskerry YC, ALSAA Complex, 11:00am, Karl O Shea; Newlands / Castle Park v Finglas United, Moyle Park College, 12:00pm, Mark McConnell; Ballyfermot United v MP FC, Cold Cut, 12:00pm, Paul Reid;

Premier Sunday: Marks Celtic FC v Boyne Rovers, Butler Park Tallaght, 11:00am, Padraig Marsh; Valeview Shankill v Balbriggan FC, Core Credit Union Park, 11:00am, Michael Dolan; Bray FC v Knocklyon Utd FC, Vevay Sports Grounds, 11:00am, Leo Linnie; Park Celtic v Dublin Airport FC, Stepaside All Weather Enniskerry Road, 1:00pm, Sean Boyd; Transport FC v Sallynoggin/Pearse, Rutland Avenue, 2:00pm, Besim Bajrami;

Premier 1 Sunday: Castleknock Celtic v Ballyoulster United FC, Porterstown Park, 11:00am, Vincent Regan; Swords Celtic FC v Booth Road Celtic, Balheary Reservoir, 11:00am, Glen Miller; Whitehall Rangers v Colepark United, Paddy Maloney Park, 11:00am, Thomas Traynor; Manortown Utd FC v Edenderry Town, Greentrees Park, 2:00pm, Chris Daly;

Division 3 Sunday: Ayrfield United v Tymon Bawn AFC, Ayrfleld Community Centre, 11:00am, Dave Pender; Edenderry Town v Rush Athletic, Paddy Maloney Park, 11:30am, Frank Fitzpatrick; Cabinteely FC v Queens Park, Stradbrook Blackrock, 3:00pm, Pat Kavanagh; Woodfarm Football Club v Knockmitten United FC, St Catherines Confey Park, 3:00pm, Daragh Donovan;

Tuesday, 22nd January

Major 1C Saturday: St. James Gate v Ringsend Rovers, Iveagh Grounds, 7:30pm, Tony Redmond;

Wednesday, 23rd January

Senior 1 Sunday: Glebe North v Dublin Bus, Market Green Balbriggan, 7:45pm, David Ward Ciaran Redmond  John Thornton;

Senior 1B Sunday: Collinstown FC v St. Francis FC, SDFL Astro, 8:15pm, Ronan Daly Colin Duffy Karl O Shea

Copyright © The Leinster Senior League/StrikerOnline 2019

 

 

read more... »

Merry Christmas

The Leinster Senior League would like to wish everyone a Merry Christmas and a Happy New Year.

League resumes private grounds only W/end 5th and 6th January 2019

League Office closes on Monday 17th of December and will re- open on Monday 7th of January 2019 from 7pm to 8pm.

Normal Monday and Thursday times from then on.

 

 

read more... »


You are here: Home » News