Leinster Senior Football League

Your Clubs, Your League

sponsored by



Results w/e 21st October

Results w/e 21st October

Copyright © The Leinster Senior League/The Herald 2018

FAI Intermediate Cup 2nd Rd Sunday 21st October: Verona FC 3 St John Bosco 0; Greenhills/Greenpark 1 Glebe North 6; Tolka Rovers 2 Inchicore Athletic 1; Leicester Celtic 0 Wayside Celtic 1; Dunboyne AFC 1 Templeogue United 0; Dublin University 0 Willow Park 1; St Francis 2 Home Farm 3; Lucan United 3 Bangor Celtic 0;

Kilbarrack United 1 Dublin Bus 2; Leixlip United 1 Malahide United 4; CIE Ranch 0 Pegasus St James Ath 1; Maynooth University Town 3 Portmarnock AFC 1 AET; Crumlin United 2 Bluebell United 0; Cherry Orchard 2 Mullingar Athletic 0; Collinstown 1 Drumcondra Stella Maris 0; Firhouse Clover 0 St Mochtas 4; Liffey Wanderers 4 Tullamore Town 2 AET; Killester Donnycarney 2 Skerries Town 2 Killester Donnycarney win on Pens; UCD 1 Newtown Rangers 1 AET Newtown Rangers win 4-5 on Penos; Ballymun United 4 Greystones United 1;

FAI Junior Cup 3rd Rd Saturday 20th October: Tolka Rovers 5 TEK FC 1; Malahide Utd 0 Glebe North FC 2; Wayside Celtic 0 Valley Park Utd 0 – Wayside win 5-4 on Pens; Crumlin Utd 3 St. Mochtas FC 2 AET; Drumcondra  Stella Maris FC 2 Rosemount FC 5; Booth Road Celtic 5 Seaford Rock Utd 1; Dunboyne FC 2 Oldbury FC 1; Newlands Castlepark 3 AGP FC 3 – AGP win on Pens; Drumcondra FC 2 Ballymun Utd 5;   Broadford Rovers 0 Oliver Bond FC 4; Harding IF 0 Liffey Wanderers FC 3; MP FC 4 Raheny Utd 2; Swords Celtic 3 AIB FC 0;

Fai Junior Cup 3rd Rd Sunday 21st October: Park Celtic 2 Enniskerry YC 1; Valeview Shankill FC 1 Rivervalley Rangers 1 - River Valley won 4 2 on pens; Sheriff YC 6 Ayrfield Utd 0;

 



Friday October 19th,

Senior 1A Sunday: Portlaoise FC 3 Beggsboro AFC 2;

Major Sunday Ratoath Harps 2 Doddervale United 1;

Major 1 Sunday: Garda 4 Finglas United 3;

Major 1B Saturday:  St. Vincent's Hospital FC 2 Kilnamanagh AFC 4;

Premier Saturday: Wicklow Rovers OFF Ayrfield United;

Premier Sunday:  Balbriggan Fc 5 Sallynoggin/Pearse 0;




Saturday October 20th,

Charles and Paddy Lee U19s: St James Gate 2 Ratoath Harps 3;

Major 1 Sunday: Yellowstone United 0 Blackrock College 2;

Major Saturday: Dublin Bus FC OFF Bluebell United; Cherry Orchard FC 5 UCD AFC 2;

Major 1 Saturday: Pegasus/St. James' Athletic 2 Sacred Heart / Killinarden FC 2; Firhouse Clover FC 0 Maynooth University Town FC 3; Templeogue United 4 Newtown Rangers AFC 1;

Major 1A Saturday: Collinstown FC 3 UCD AFC 1; Columbas Rovers 1 Portmarnock AFC 6; Dublin University OFF Leicester Celtic FC; Greystones Utd AFC 1 Glenville FC 2; Home Farm v Killester Donnycarney FC;


Major 1B Saturday: St Kevins Boys 3 CIE Ranch 1; Dundrum FC 2 Lucan United 1; Inchicore Athletic 1 Verona 2;

Major 1C Saturday: Kilbarrack United 5 Arklow Town 1; Lexlip United FC 2 Dunboyne AFC 0; Ringsend Rovers 2 St. Francis FC 6; Finglas United 8 St. James Gate 1; Skerries Town 3 Ballybrack 4;

Major 1D Saturday: Clondalkin Celtic 2 Cherryfield United 1; Trinity Donaghmede 1 Terenure College AFC 4; CYM Beechwood 4 Celbridge Town 2; MT. Merrion FC 6 FC Transylvania 0;

Premier Saturday: Portlaoise AFC 1 Kill Celtic 1; Ardmore Rovers 1 Ballymun United Football Club 3; Glasnevin FC v Greenhills/Greenpark;

Premier 1 Saturday: Balbriggan FC 0 Blackrock College AFC 1; Pegasus / St. James' Athletic 2 Castleknock Celtic 1; River Valley Rangers AFC 2 Parkvale FC 2; Lorcan Celtic 1 Seaford Rock United 2;


Division 3 Saturday: Hyde Park 2 Malahide United 1;

Division 3A Saturday: Clondalkin Celtic 10 DCU FC 3; Spartak Dynamo 2 Rosemount Mulvey 3;

Sunday October 21st,

Senior 1 Sunday: TEK 3 Edenderry Town 3;


Senior 1B Sunday: Mid Sutton Sportslink 3 Mt Merrion FC 2; Broadford Rovers 2 Hartstown/Huntstown 2;


Charles and Paddy Lee U19s: Lucan United OFF Collinstown; Cherry Orchard OFF Crumlin United;  Enniskerry YC 2 Hardwicke 1; Leicester Celtic 2 Home Farm 1;

Premier Sunday: Bray Fc 0 East Wall Rovers 1; Knocklyon Utd FC OFF Marks Celtic; Transport Fc 6 Boyne Rovers 0; Dublin Airport Fc 2 Ashbourne Utd 1;

Premier 1 Sunday : Swords Celtic 9, Tymon Bawn AFC 0; Castleknock Celtic 3, Larkview Boys 2; Colepark United 6, Booth Road Celtic FC 1; Edenderry Town 4, St. Michaels FC 0;

Copyright © The Leinster Senior League/The Herald 2018


Saturday October 20th

O Neills LFA Junior Shield First Round

Mourne Celtic v Kilbarrack United                                        OFF

Broadford Rovers v Aungier Celtic                                       1 – 6

Knockmitten United v Dynamo Ridgewood                         3 – 1

Corduff FC v Cloghertown United                                        OFF

Bohs SC v Frankfort FC                                                         2 – 0

O Neills LFA Junior Shield Second Round

Mount Merrion Youths v Rivermount FC                              0 – 0 (1 – 4 P)

Castle Celtic v Swords Celtic                                                 3 – 0

Iveagh Celtic v Carriglea FC                                                  4 – 2

Ashbourne United v Walkinstown United                             0 – 1

Mid Sutton Sportslink (LSL) v Leixlip United                      9 – 0

Sallynoggin Pearse FC v Rush Athletic                                  1 – 0

Sunday October 21st

O Neills LFA Junior Shield Second Round

Knockmitten United v Vale Wanderers                                 4 – 5 aet

Wayside Celtic v Shankill AFC                                              1 – 0

Bohs SC v Kildare Town                                                        OFF

Copyright © The Leinster Senior League/The Herald 2018



« back to News


You are here: Home » News » Results w/e 21st October