Leinster Senior Football League

Your Clubs, Your League

sponsored by



Fixtures w/e 18/19 May & Midweek

Copyright © The Leinster Senior League/StrikerOnline 2019

Thursday, 16th May

Lummy O'Reilly Cup: Semi Final: Dublin University FC v Dunboyne AFC, Iveagh Grounds, 8:00pm, Paul Mooney Craig Foley Brendan Clarke;

Major Saturday: Cherry Orchard v St. Patrick's CYFC, Elmdale Cresent Ballyfermot, 7:00pm, Stuart Marry; Bangor Celtic FC v Ballymun United, Whitehall Road Rathfarnham, 7:00pm, Mark Patchell; Colepark United v Dublin Bus, Markeviecz Park, 7:00pm, Richard Glynn; Malahide United v Bluebell United, Gannon Park, 7.00pm, David Ward;

Major 1 Saturday: Booth Road Celtic v Glebe North, SDFL Astro, 7:00pm, Mark McConnell;

Friday, 17th May

Senior Sunday: Killester Donnycarney FC v Ballymun United, Haddon Park Killester, 7:30pm, Adam Conroy Kevin Byrne Claudiu Cimpoesu; Swords Celtic FC v Liffey Wanderers, Balheary Reservoir, 7:30pm, John McCarthy Pat Donnolly Derek Rooney; St. Mochtas FC v Firhouse Clover, Porterstown Road, 7:30pm, Ciaran Redmond Declan Troy Sean Boyd; Newbridge Town FC v Bluebell United, Station Road, Newbridge, 7:30pm, Tony Redmond Eddie Reilly Andrew Cleary; Malahide United v Portmarnock AFC, Gannon Park, 7:30pm, Peter Mahoney Karl O Shea  Damien Tolan; Crumlin United FC v St. Patrick's CYFC, Armagh Road, 7:30pm, Owen Murphy Paul Mooney Warren Beasley; Bangor Celtic FC v Cherry Orchard, Iveagh Grounds, 7:30pm, Craig Foley Anthony Carey Anthony Kearney;

Senior 1 Sunday: Tek United v Newtown Rangers AFC, Stradbrook Blackrock, 7:30pm, Leszek Adamczak Robert Kearns Aaron Pisarnik; Maynooth University Town FC v UCD AFC, NUI Maynooth Astro, 7:30pm, Lee Duffy Dave Fitzsimons Eric Silva; Leixlip United FC v Dublin Bus, Leixlip Amenities Centre Leixlip Co Kildare, 7:30pm, Mick Hughes Mark Patchell Mark McConnell; Glenville FC v Tullamore Town, Palmerstown School, 7:30pm, Michael Cullen Philip Russell Chris Daly; Glebe North v Greystones United AFC, Market Green Balbriggan, 7:30pm, David Ward Stuart Marry Joe Boylan; Drumcondra/Stella Maris v Home Farm FC, Sportslink Santry, 7:30pm, Paul Reid Niall Murray Pat Kavanagh; Wayside Celtic v Edenderry Town, Jackson Park, 7:30pm, Barry Fitzpatrick Paddy McNeill Padraig Marsh;

Kevin Nugent Cup Final: Larkview Boys v St Kevins Boys, Copperface Jacks Pk, 7.30pm, Colin Duffy Jimmy Keating Besim Bajrami

Major Sunday: Clondalkin Celtic v St Kevins Boys, Greenogue, Newcastle, Co. Dublin, 8:00pm, Ciaran Conroy;

Premier Sunday: Cabinteely FC v Boyne Rovers, Kilbogget Park, 7:30pm, Karl Corcoran;

Saturday, 18th May

Major Saturday: Malahide United v Bluebell United, Gannon Park, 2:30pm, Derek Rooney; OFF

Major 1A Saturday: Columbas Rovers v Collinstown FC, ALSAA Complex, 2:30pm, Paul Mooney; St. Mochtas FC v Tolka Rovers, Porterstown Road, 2:30pm, Padraig Marsh; Greystones United AFC v Portmarnock AFC, Archfield Greystones, 2:30pm, James Keating; Home Farm FC v Leicester Celtic FC, AUL Complex, 2:30pm, John Doyle;

Sunday, 19th May

Lummy O'Reilly Cup: Semi Final: Lucan United FC v Mullingar Athletic, Loughlinstown Road, Celbridge, 12:00pm, Mark Patchell Mick Cullen Claudiu Cimpoesu;

Senior 1A Sunday: CIE Ranch FC v Arklow Town FC, CIE Works Inchicore, 11:00am, Chris Daly;

Senior 1B Sunday: Leicester Celtic FC v Mt. Merrion FC, Loreto Park, 1:00pm, Anthony Carey; Kilbarrack United v St. Francis FC, Greendale Road, 2:30pm, Colin Duffy Mick Hughes Paul Reid;

Charles and Paddy Lee U19 League: Home Farm FC v Leicester Celtic FC, Whitehall VEC, 11:00am, Brendan Clarke;

Polikoff Cup: Semi Final: CYM Beechwood v Ratoath Harps FC, Terenure Sports Club, 11:00am, Barry Fitzpatrick Paddy McNeill Mick Dolan;

Major 1 Sunday: Newlands / Castle Park v Finglas United, Moyle Park College, 12:00pm, Warren Beasley;

Premier Sunday: Marks Celtic FC v Dublin Airport FC, Butler Park Tallaght, 11:00am, Vincent Regan; Park Celtic v Ashbourne United, Stepaside All Weather Enniskerry Road, 1:00pm, Brian Whelan; Transport FC v Balbriggan FC, Rutland Avenue, 2:00pm, Karl O Shea;

Moore Cup Final: Ayrfield United v Wayside Celtic, Copperface Jack Park, 12.00pm, Philip Russell Padraig Marsh Joe Boylan;

Monday, 20th May

Herald Metropolitan Cup: Semi Finals: Crumlin United FC v Maynooth University Town FC, Armagh Road, 7:00pm, Eddie Reilly John McCarthy Owen Murphy; Collinstown FC v Bluebell United, SDFL Astro, 8:15pm, Declan Troy Peter Mahoney Lee Duffy;

Major Saturday: St. Patrick's CYFC v Dublin Bus, Ringsend Astro Park Irishtown Dublin 4, 7:00pm, Besim Bajrami; Ballymun United v Cherry Orchard, Ballymun Complex, 7.00pm, Philip Russell;

Tuesday, 21th May

Major Sunday: Doddervale Utd FC v CYM Beechwood, Dartry Park, 7:00pm, Aaron Pisarnik; Corduff FC v Ratoath Harps FC, Corduff Pk, 7:00pm, Claudiu Cimpoesu; St Kevins Boys v Ayrfield United, St Aidans CBS, Collins Ave, 8:00pm, David Fitzsimons;

Premier Sunday: Balbriggan FC v Cabinteely FC, Bremore All Weather, 7:30pm, Pat Donnelly; Park Celtic v Sallynoggin/Pearse, Stepaside All Weather Enniskerry Road, 7:30pm, Craig Donoghue;

Division 3 Sunday: Woodfarm Football Club v Queens Park, Leixlip Amenities Centre Leixlip Co Kildare, 7:00pm, Pat Kavanagh; Wayside Celtic v Tymon Bawn AFC, Jackson Park, 7:00pm, Dylan Armstrong;

Noel Ryan Cup Semi Final: Crumlin United v Booth Road Celtic, Pearse Park Astro, 7.00pm, Derek Rooney Robert Redmond David Ward;

Wednesday, 22nd May

Senior Sunday: Cherry Orchard v Killester Donnycarney FC, Elmdale Cresent Ballyfermot, 7:45pm, Robert Redmond Tony Redmond Les Adamczak;

 

Copyright © The Leinster Senior League/StrikerOnline 2019

 

« back to News


You are here: Home » News » Fixtures w/e 18/19 May & Midweek