Leinster Senior Football League

Your Clubs, Your League

sponsored by



Fixtures 3 - 9 Sep

...

Copyright © The Leinster Senior League

Thursday, 3rd September

Senior Division 1B Sunday: Hartstown Huntstown FC v St. Francis FC, Hartstown Park (All Weather), 8:00pm, John Thornton Adam Conroy Terry Murphy;

Premier Sunday: Boyne Rovers v Edenderry Town, Parkview Drogheda, 6:30pm, Karl O Shea;

Division 3 Sunday: Woodfarm Football Club v Wayside Celtic, Leixlip Amenities Centre Leixlip OFF; Confey FC v Ayrfield United, St Catherines Confey Park, 6:30pm, OFF; Dingle United v Tymon Bawn AFC, Deaf Village Ireland, 6:30pm, Nathan Bannon; Spartak Dynamo FC v Shankill FC, Marley Park, 6:30pm, Pat Kavanagh;

David & Paddy Lanigan Cup: Semi Final: St. John Bosco v Bluebell United, Brickfields Astro Park, 7:45pm, Paul Reid Andrew Murphy Brendan Clarke;

Major 1 Saturday: Malahide United v Wayside Celtic, Gannon Park, 7:45pm, Claudiu Cimpoesu;

Major 1D Saturday - Sponsored by Lee Brothers Limited: Ballyfermot United v Ayrfield United, Le Fanu Park, 6:30pm, Anthony Carey; Portlaoise AFC v Corduff FC , Rossleighan Park, 7:30pm, Dave Gallagher; Wicklow Rovers v Kilbarrack United, Whitegates Wicklow, 7:30pm, Brian Whelan; Ardmore Rovers v Ratoath Harps FC, Ballywaltrim Recreation Park Bray, 7:30pm, Jimmy Keating;

Premier 1 Saturday: Seafordrock United v Dublin Airport FC, Rockfield Park, 6.30pm, Besim Bajrami;

Friday, 4th September

Senior Division 1 Sunday - Sponsored by The Beacon Hospital: St. Patrick's CYFC v Glebe North, Ringsend Astro Park Irishtown Dublin 4, 7:30pm, David Ward Mick Cullen Vincent Regan; Home Farm FC v Newtown Rangers AFC, Home Farm Whitehall, 8.00pm, Paul Norton Stuart Marry Brian Lawless;

Lummy O'Reilly Cup: Final: Templeogue United FC v Castleknock Celtic, Porterstown Road, 7:45pm, Chris Murphy Mick Hughes Warren Beasley;

Major Sunday - Sponsored by Ledburn Cables: Sheriff YC v St. James Gate, Clontarf Rd All Weather, 7:30pm, Sean O Connor;

Premier Sunday: MP FC v Sallynoggin/Pearse, Grangegorman DIT Grass, 7:30pm, Niall Murray; East Wall Bessborough v Newlands Castle Park, Clontarf Rd, 7,30pm, Adam Conroy;

 

Premier Saturday: FC Hibernian v Glasnevin FC, Hartstown Park (All Weather), 8:00pm, Karl Corcoran;

Saturday, 5th September

Major 1 Saturday: Tolka Rovers v Wayside Celtic, Frank Cooke Park Griffith Avenue, 1:00pm, Kevin Baneham; Dublin Bus v Templeogue United FC, Cold Cut, 2:30pm, Aidan O Brien; Glenville AFC v Home Farm FC, Palmerstown School, 2:30pm, Aidan Moore; St. John Bosco v Glebe North, Benmadigan Road Dublin 12, 2:30pm, Craig Donoghue; Newtown Rangers AFC v St. Mochtas FC, Farrell Park, Kiltipper, Tallaght, 2:30pm, Chris Daly;

Major 1A Saturday: St. Kevins Boys v Kilnamanagh AFC, St Aidans CBS, Collins Ave,, 3:00pm, OFF Pat Donnolly;

Major 1D Saturday - Sponsored by Lee Brothers Limited: Ayrfield United v Portlaoise AFC, Millbrook Park, 2:00pm, Philip Russell; Ardmore Rovers v Corduff FC , Ballywaltrim Recreation Park Bray, 2:00pm, Mick Dolan; Ballyfermot United v Kilbarrack United, Cold Cut, 2:30pm, Paddy McNeill; FC Transylvania v Larkview Boys, ALSAA Complex, 2:30pm, Brendan O Connor;

Premier Saturday: Rush Athletic v Tymon Bawn AFC, St Catherines Park No 9, 2:30pm, Ronan Daly;

Division 3 Saturday: Confey FC v Ashbourne United, St Catherines Confey Park, 1:00pm, OFF Frank Fitzpatrick; Castleknock Celtic v Rosemount Mulvey, Porterstown Park, 2:30pm, Colin Duffy; Sallynoggin/Pearse v Mid Sutton Sportslink FC, Pearse Park Sallynoggin, 2:30pm, Umre Akkilic; Parkvale FC v Cloghertown United FC, Rockbrook School, 2:30pm, Glen Miller;

Sunday, 6th September

Senior Division Sunday: Ballymun United v Maynooth University Town FC, Ballymun United Soccer Complex, 11:00am, (PROV) Chris Murphy Eamonn Connolly Damien Tolan; Bangor GG FC v Killester Donnycarney FC, Greenhills Park, 11:00am, Mark Patchell David Ward Philip Russell; Cherry Orchard v Newbridge Town FC, Elmdale Cresent Ballyfermot, 11:00am, (PROV) Barry Fitzpatrick Brian Tracey Terry Murphy; St. Mochtas FC v Crumlin United FC, Porterstown Road, 12:00pm, Owen Murphy Aidan O Brien Sean Boyd; Edenderry Town v Wayside Celtic, Paddy Maloney Park, 12:30pm, Colin Duffy Dave Gallagher Paddy McNeill;

Senior Division 1 Sunday - Sponsored by The Beacon Hospital: Glenville FC v Sacred Heart Firhouse Clover, Palmerstown School, 11:00am, Andrew Cleary  Aidan Moore Mick Dolan; Lucan United FC v UCD AFC, Celbridge Football Park Loughlinstown Road, 11:00am, Robert Redmond Ronan Daly Claudiu Cimpoesu; Skerries Town v Leixlip United FC, Park Lane Skerries, 11:00am, (prov) Anthony Kearney Kevin Byrne; Tullamore Town v Kilnamanagh AFC, Leah Victoria Park, 2:30pm, Declan Troy  Eddie Reilly Paul Reid;

Senior Division 1A Sunday: Willow Park FC v Collinstown FC, DPD Park, Athlone, 11:00am, John McCarthy Derek Rooney Stuart Marry; Tek United v St. John Bosco, Stradbrook Blackrock, 11:00am, Warren Beasley; Dublin University FC v Inchicore Athletic FC, Santry Avenue / College Park, 11:00am, Anthony Carey; Arklow Town FC v Portlaoise AFC, Travers Insurances Park, Arklow, 11:00am, Chris Daly Brian Whelan Brendan O Connor; Drumcondra FC v Tolka Rovers, Baskin Lane, 11:00am, Pat Donnolly John Thornton Dylan Armstrong;

Senior Division 1B Sunday: Pegasus/St. James Ath v Ratoath Harps FC, St Benildus College, 11:00am, Mick Cullen;

Major 1 Sunday - Sponsored by Shanlar Limited: Baldoyle United v Balbriggan FC, Baldoyle United Clubhouse, 11:00am, Brian Lawless; Oliver Bond Celtic v Stella East Wall FC, Brickfields, 11:00am, Craig Donoghue Shane Bradshaw Besim Bajrami; Finglas United v Kilmore Celtic F.C., Larney Park, 11:00am, Mick Hughes Paul Norton Sean Stephens ; St. Paul's Artane FC v River Valley Rangers AFC, McAuley Park, Artane, 11:00am, Brendan Clarke;

Premier Sunday: Edenderry Town v Yellowstone Celtic FC, Fr Paul Park, 11:00am, Daragh Donovan; Newlands / Castle Park v Boyne Rovers, Watery Lane, Clondalkin, 12:00pm, Pat Kavanagh; Sallynoggin Pearse v East Wall Bessborough, Sallynoggin, 11.00am, Umre Akkilic;

Premier 1 Sunday: Bangor GG FC v Balscadden FC, Greenhills Park, 11:00am, Brendan Coghlan; Whitehall Rangers v Shankill FC, Paddy Mahony Park, 11:00am, Vincent Regan; Knockmitten United FC v Colepark United, Monksfield Lawn, 11:00am, Thomas Traynor; Cabinteely FC v Swords Celtic FC, Kilbogget Park, 2:30pm, Jimmy Keating;

Division 3 Sunday: Spartak Dynamo FC v Verona FC, Marley Park, 11:00am, Nathan Bannon; Shankill FC v Woodfarm Football Club, Shanganagh Park Shankill, 11:00am, OFF Jamie Keating; Tymon Bawn AFC v Edenderry Town, Bradys Field Old Bawn Rd, 11:00am, Glen Miller;

Monday, 7th September

Major 1D Saturday - Sponsored by Lee Brothers Limited: Newbridge Town FC v Wicklow Rovers, Whitegates Wicklow, 7:30pm, Shane Bradshaw; Larkview Boys v Portlaoise AFC, Whelan Park, Astro, 8:00pm, Daragh Donovan;

Division 3 Saturday: Hartstown Huntstown FC v Confey FC, Hartstown Park (All Weather), 8:00pm, Mick Comiskey;

Tuesday, 8th September

Senior Division 1 Sunday - Sponsored by The Beacon Hospital:  Leixlip United FC v Newtown Rangers AFC, Leixlip Amenities Centre Leixlip Co Kildare, 7:45pm, Sean Boyd Mark Patchell Dylan Armstrong Swords Celtic FC v Tullamore Town, Balheary Reservoir, 8:00pm, Derek Rooney Andrew Murphy Anthony Kearney;

Major Sunday - Sponsored by Ledburn Cables: Blackrock College AFC v Usher Celtic FC, Marley Park, 6:30pm, Owen Murphy;

Major 1 Sunday - Sponsored by Shanlar Limited: Oliver Bond Celtic v Balbriggan FC, Brickfields, 7:00pm, Eddie Reilly Padraig Marsh Brendan Coghlan;

Premier Sunday: Dublin Airport FC v Ballyouster Utd, Venue TBA, Dave Gallagher;

Wednesday, 9th September

Senior Division Sunday: Liffey Wanderers v Maynooth University Town FC, Irishtown Stadium, 7:30pm, Adam Conroy Declan Troy John Thornton; Newbridge Town FC v Crumlin United FC, Station Road, Newbridge, 7:45pm, Peter Mahoney John McCarthy Padraig Marsh;

Senior Division 1 Sunday - Sponsored by The Beacon Hospital: Glenville FC v UCD AFC, Palmerstown School, 7:00pm, OFF Brian Tracey Barry Fitzpatrick Andrew Cleary; Glebe North v Greystones United AFC, Market Green Balbriggan, 7:45pm, Terry Murphy Robert Redmond Damien Tolan;

Senior Division 1B Sunday: Castleknock Celtic v Broadford Rovers, Hartstown Park (All Weather), 7:45pm, Lee Duffy Kevin Byrne Thomas Traynor;

Copyright © The Leinster Senior League

 

« back to News


You are here: Home » News » Fixtures 3 - 9 Sep