Leinster Senior Football League

Your Clubs, Your League

sponsored by



Fixtures 27th Aug - 2nd Sep

...

Copyright © The Leinster Senior League

Thursday, 27th August

Major Sunday - Sponsored by Ledburn Cables: CYM Beechwood v St. James Gate, VEC Terenure, 6.30pm, Paddy McNeill;

Major 1 Sunday - Sponsored by Shanlar Limited: Cabinteely FC v Baldoyle United, Kilbogget Park, 6:30pm, Sean O Connor; Finglas United v Oliver Bond Celtic, Larney Park, 6:30pm, John McCarthy Owen Murphy Mark Patchell;

Division 3 Sunday: Esker Celtic FC v Maynooth University Town FC, St Catherines Park No 9, 6:30pm, OFF Nathan Bannon; Confey FC v Spartak Dynamo FC, Damastown Mulhuddart, 6:30pm, OFF Pat Kavanagh; Shankill FC v Wayside Celtic, Shanganagh Park Shankill, 6.30pm, Jamie Keating;

Major Saturday: Booth Road Celtic v Liffey Wanderers, Clondalkin CC, 6:30pm, Aidan Moore; Bangor GG FC v Swords Celtic FC, Greenhills Park, 6:30pm, Philip Russell; Bluebell United v Colepark United, Red Cow, Naas Road, 6:30pm, Chris Daly; UCD AFC v Crumlin United FC, Belfield, 6:30pm, Claudiu Cimpoesu;

Major 1 Saturday: St. Mochtas FC v Tolka Rovers, Porterstown Road, 7:45pm, Declan Troy; Malahide United v Dublin Bus, Gannon Park, 7:45pm, Brian Lawless;

Major 1A Saturday: Pegasus/St. James Ath v St. Kevins Boys, VEC Terenure, 6:30pm, Stuart Marry;

Major 1D Saturday - Sponsored by Lee Brothers Limited: Portlaoise AFC v Kilbarrack United, Rossleighan Park, 7.30pm, Jimmy Keating; Ardmore Rovers v Newbridge Town FC, Ballywaltrim Recreation Park Bray, 6:30pm, OFF Les Adamczak; Newlands / Castle Park v FC Transylvania, Corcagh Park No 52, 6:30pm, Brendan Coghlan; Corduff FC v Wicklow Rovers, Corduff Park, 6:30pm, Dave Gallagher;

Premier Saturday: Drumcondra AFC v Terenure College AFC, Albert College, 6.30pm, Besim Bajrami; Glasnevin FC v FC Hibernian, Albert College, 6.30pm, Andrew Murphy; Valeview Shankill v Baldoyle United, Core Credit Union Park, 6.30pm, Shane Bradshaw;

Friday, 28th August

Senior Division Sunday: Ballymun United v Maynooth University Town FC, Ballymun United Soccer Complex, 6:30pm, OFF; Killester Donnycarney FC v Bluebell United, Haddon Park Killester, 6:30pm, Robert Redmond Kevin Byrne Warren Beasley; Newbridge Town FC v St. Mochtas FC, Station Road, Newbridge, 8:00pm, OFF Lee Duffy Mark Patchell Paddy McNeill; Crumlin United v Portmarnock AFC, Armagh Road, 6.30pm, Aidan O Brien Paul Tuite Craig Donoghue;

Senior Division 1 Sunday - Sponsored by The Beacon Hospital: St. Patrick's CYFC v Sacred Heart Firhouse Clover, Ringsend Astro Park Irishtown Dublin 4, 7:30pm, Adam Conroy Derek Rooney Niall Murray;

Senior Division 1A Sunday: Inchicore Athletic FC v Drumcondra FC, Bernard Curtis Park, 6:30pm, Eddie Reilly;

Premier 1 Sunday: Enniskerry YC v Bangor GG FC, Berryfield Park Co.Wicklow, 7:30pm, Karl Corcoran; 

Saturday, 29th August

Premier Sunday: Yellowstone Celtic FC v Newlands / Castle Park, Brickfields Astro Park, 6:00pm, Craig Donoghue;

Major Saturday: Bluebell United v Maynooth University Town FC, Red Cow, Naas Road, 2:30pm, OFF Kevin Baneham;

Major 1 Saturday: Tek United v Glebe North, Stradbrook Blackrock, 2:30pm, Brendan Clarke; Templeogue United v St John Bosco, Tymon North, 2.30pm, Jimmy Keating;

Major 1B Saturday: St. Francis FC v St Vincents Hospital FC, John Hyland Park, 2:30pm, Paddy McNeill; Sheriff YC v UCD AFC, Clontarf Rd All Weather, 2:30pm, Colin Duffy;: Railway Union v Balscadden FC, Meadowvale, 12:00pm, Brian Whelan;

Major 1C Saturday: Leixlip United FC v Rosemount Mulvey, Leixlip Amenities Centre Leixlip Co Kildare, 2:30pm, OFF Aidan Moore;

Major 1D Saturday - Sponsored by Lee Brothers Limited: Corduff FC v Ballyfermot United, Corduff Park, 2:30pm, Ronan Daly; Fairview CY v FC Transylvania, MIE Marino Griffith Avenue, 2:30pm, Chris Murphy; Newlands / Castle Park v Wicklow Rovers, Corcagh Park No 52, 2:30pm, Eric Silva; Newbridge Town FC v Portlaoise AFC, Station Road, Newbridge, 2:30pm, OFF Paul Tuite;

Premier Saturday: Glasnevin FC v Valeview Shankill, Albert College, 12:30pm, Besim Bajrami; Rush Athletic v Terenure College AFC, St Catherines Park No 9, 2:30pm, OFF Karl O Shea;

Premier 1 Saturday: Knockmitten United FC v Dublin Airport FC, Monksfield Lawn, 2:30pm, Shane Bradshaw; Woodhazel FC v Transport FC, Coultry Park, 2:30pm, Brendan O Connor;

Division 3 Saturday: Mid Sutton Sportslink FC v Rosemount Mulvey, Sportslink Santry, 1:00pm, Damien Tolan; Sallynoggin/Pearse v Hartstown Huntstown FC , Pearse Park Sallynoggin, 2:30pm, Mick Comiskey; Confey FC v Castleknock Celtic, St Catherines Confey Park, 2:30pm, OFF Frank Fitzpatrick; Cloghertown United FC v Iveagh Celtic, Paddy McGuiness Park, 2:30pm, Glen Miller;

Division 3A Saturday: Leixlip United FC v Malahide United, Leixlip Amenities Centre Leixlip Co Kildare, 2:30pm, OFF Warren Beasley; Knockmitten United FC v St. Mochtas FC, Knockmitten Park, 2:30pm, Robert Redmond;

Sunday, 30th August

Senior Division Sunday: Maynooth University Town FC v Cherry Orchard, NUI Maynooth Astro, 11:00am, OFF; Newbridge Town FC v Crumlin United FC, Station Road, Newbridge, 11:00am, OFF; Killester Donnycarney FC v Wayside Celtic, Haddon Park Killester, 11:00am, David Ward Pat Donnolly Damien Tolan; Liffey Wanderers v St. Mochtas FC, Irishtown Stadium, 11:00am, Declan Troy John McCarthy Eric Silva; Ballymun United v Malahide United, Ballymun United Soccer Complex, 12:00pm, Les Adamczak Colin Duffy Adam Conroy; Bluebell United v Portmarnock AFC, Red Cow, 12.00pm, Brian Tracey Lee Duffy Chris Daly;

Senior Division 1 Sunday - Sponsored by The Beacon Hospital: Newtown Rangers AFC v Swords Celtic FC, Farrell Park, Kiltipper, Tallaght, 11:00am, John Thornton Eddie Reilly Brian Lawless; Glenville FC v  UCD AFC, Palmerstown School, 11:00am, Sean Boyd Karl O Shea Aidan Moore; Skerries Town v Lucan United FC, Park Lane Skerries, 11:00am, Sean Stephens Aidan O Brien Stuart Marry; Kilnamanagh AFC v Tullamore Town, Ned Kelly Park, 11.00am, Paul Norton Dave Gallagher Brendan Clarke;

Senior Division 1A Sunday: Dunboyne AFC v Arklow Town FC, Summerhill Road Dunboyne, 11:00am, Stuart Marry; Tek United v Willow Park FC, Stradbrook Blackrock, 11:00am, Mick Cullen; Dublin University FC v Portlaoise AFC, Santry Avenue / College Park, 1:00pm, Warren Beasley;

Senior Division 1B Sunday: Broadford Rovers v Ratoath Harps FC, Broadford Park, 11:00am, Derek Rooney; Castleknock Celtic v St. Francis FC, Hartstown Park (All Weather), 11:00am, Owen Murphy; Kilbarrack United v Hartstown Huntstown FC , Greendale Road, 11:00am, Andrew Cleary;

Major Sunday - Sponsored by Ledburn Cables: CYM Beechwood v Enniskerry YC, VEC Terenure, 11:00am, Anthony Kearney; Rush Athletic v Usher Celtic FC, St Catherines Park No 9, 2:30pm, Paul Tuite Mark Patchell Ronan Daly; Sheriff YC v Blackrock College AFC, Clontarf Rd All Weather, 11.00pm, Claudiu Cimpoesu;

Major 1 Sunday - Sponsored by Shanlar Limited: Baldoyle United v Dingle United, Baldoyle United Clubhouse, 11:00am, Paul Reid; Finglas United v Balbriggan FC, Larney Park, 11:00am, Eamonn Connolly;

Lar Dunne Cup Semi Final: Crumlin United v Finglas United, Pearse Park, 11.00am, Robert Redmond Terry Murphy Mick Hughes

Premier Sunday: Edenderry Town v Sallynoggin/Pearse, Fr Paul Park, 11:00am, Vincent Regan;

Premier 1 Sunday: Castleknock Celtic v Knockmitten United FC, Porterstown Road, 11:00am, Thomas Traynor; Shankill FC v Swords Celtic FC, Shanganagh Park Shankill, 11:00am, Brendan Coghlan; Cabinteely FC v Balscadden FC, Kilbogget Park, 2:30pm, Pat Kavanagh; Rush Athletic v Blessington FC, St. Catherines Park, 2:30pm, Daragh Donovan; Rathcoole Boys v Whitehall Rangers, Frank Cox Park, 2:30pm, Glen Millar;

Division 3 Sunday: Shankill FC v Maynooth University Town FC, Shanganagh Park Shankill, 11:00am, OFF Mick Dolan; Esker Celtic FC v Wayside Celtic, St Catherines Park No 9, 11:00am, Mick Comiskey; Edenderry Town v Ayrfield United, Paddy Maloney Park, 11:45am, Nathan Bannon;

Monday, 31th August

Major Saturday: Ballymun United v St. Patrick's CYFC, Ballymun United Soccer Complex, 6:30pm, Andrew Murphy; Bluebell United v Cherry Orchard, Red Cow, Naas Road, 6:30pm, Mick Hughes; Swords Celtic FC v Booth Road Celtic, Balheary Reservoir, 6:30pm, Pat Donnolly; Colepark United v Bangor GG FC, CIE Works Inchicore, 6:30pm, Craig Donoghue; Maynooth University Town FC v Crumlin United FC, NUI Maynooth Astro, 6:30pm, OFF Dave Gallagher; UCD AFC v Liffey Wanderers, Belfield, 6:30pm, Brendan Clarke;

Major 1 Saturday: St. Mochtas FC v Glenville FC, Porterstown Road, 7:45pm, Karl O Shea; Home Farm FC v Dublin Bus, AUL Complex, 8:00pm, Brian Lawless;Tolka Rovers v Newtown Rangers AFC, Frank Cooke Park, 7.00pm, Terry Murphy;

Major 1D Saturday - Sponsored by Lee Brothers Limited: Ballyfermot United v Newbridge Town FC, Le Fanu Park, 6:30pm, OFF Brendan O Connor; Wicklow Rovers v Ayrfield United, Whitegates Wicklow, 7:00pm, Jimmy Keating; Hartstown Huntstown FC v Fairview CY, Hartstown Park (All Weather), 7:00pm, Daragh Donovan; Kilbarrack United v FC Transylvania, Greendale Road, 7:00pm, Damien Tolan; Larkview Boys v Ardmore Rovers , Paddy Mahony Park, 7:30pm, Eric Silva; Ratoath Harps FC v Corduff FC , City Jet Park, Ratoath, Co. Meath., 7:30pm, Shane Bradshaw;

Division 3 Saturday: Castleknock Celtic v Cloghertown United FC, Porterstown Park, 6:30pm, Besim Bajrami; Hartstown Huntstown FC v Rosemount Mulvey, Hartstown Park, 6:30pm, Pat Kavanagh; Trinity Donaghmede v Sallynoggin/Pearse, Fr Collins Park, 6:30pm, Nathan Bannon; Swords Celtic FC v Ashbourne United, Balheary Reservoir, 6:30pm, Glenn Millar;

Tuesday, 1th September

Major 1 Sunday - Sponsored by Shanlar Limited: Oliver Bond Celtic v Kilmore Celtic F.C., Brickfields, 7:30pm, Chris Murphy Les Adamczak Anthony Kearney;

Wednesday, 2nd September

Senior Division Sunday: Newbridge Town FC v Liffey Wanderers, Station Road, Newbridge, 7:00pm, OFF Terry Murphy Peter Mahoney Paddy McNeill ; St. Mochtas FC v Bangor GG FC, Porterstown Road, 7:45pm, John McCarthy Owen Murphy Derek Rooney; Malahide United v Killester Donnycarney FC, Gannon Park, 7:45pm, Barry Fitzpatrick Mick Cullen Dylan Armstrong;

Senior Division 1 Sunday - Sponsored by The Beacon Hospital: Tullamore Town v Skerries Town, Leah Victoria Park, 8:00pm, Mick Hughes Brian Tracey Sean O Connor;

Senior Division 1A Sunday: Arklow Town FC v Dublin University FC, Travers Insurances Park, Arklow, 7:45pm, Pat Donnolly Lee Duffy Paul Norton; Portlaoise AFC v Willow Park FC, Rossleighan Park, 7:45pm, Chris Daly Declan Troy Andrew Cleary; Tolka Rovers v St. John Bosco, Frank Cox Park, 7:45pm, Philip Russell Eddie Reilly Eamonn Connolly;

Senior Division 1B Sunday: St. Kevins Boys v Castleknock Celtic, St Aidans School, 8:00pm, Ronan Daly Adam Conroy Andrew Murphy; Mid Sutton Sportslink FC v Broadford Rovers, Sportslink, 8:00pm, David Gallagher Colin DuffyThomas Traynor;

Copyright © The Leinster Senior League

 

« back to News


You are here: Home » News » Fixtures 27th Aug - 2nd Sep